SON DAKİKA

İstanbul Haberci Gazetesi

“Sizler anlatın. Bizim anlatmamaktan dilimizde tüy bitti”

“Sizler anlatın. Bizim anlatmamaktan dilimizde tüy bitti”
Bu haber 06 Mart 2023 - 14:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde uzun süredir bekletilen Büyükçekmece’nin bazı bölgelerine ait imar planlarının ivedilikle gündeme getirilmesi çağrısında bulundu.

Başkan Akgün, İstanbul depremi için zamanın tükendiğini de hatırlatarak o bölgelerde yaşayan vatandaşlara da çağrıda bulundu:  Haftaya Büyükşehir Belediye Meclisi var. Gidin sizler anlatın. Bizim anlatmamaktan dilimizde tüy bitti.”

Büyükçekmece Belediye Meclisi’nin Mart ayı ilk oturumu gerçekleşti.

Meclis grup başkanvekillerinin önemli gün ve tarihsel olaylara yönelik olarak partileri adına yaptıkları konuşmaların ardından gündemde yer alan maddeler görüşülerek karara bağlandı. Büyükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Rıza Evren Kılcı, Büyükçekmece Belediyesi ekiplerinin Hatay’da sürdürdüğü çalışmalar hakkında bir sunum yaparak belediye meclisini bilgilendirdi.

Depremde yaşamanı yitirenler için saygı duruşu yapıldı

Depremde yaşamanı yitiren vatandaşlarımız ve şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından konuşan Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, geçtiğimiz ay meydana gelen ve ülkemizi derinden etkileyen depremlerin tüm Türkiye’yi yasa boğduğunu belirterek; “13 buçuk milyon vatandaşımızı direkt etkileyen on binlerce vatandaşımızı kaybettiğimiz Kahramanmaraş odaklı depremin üzerinden günler geçti. Çalışmalar millet ve devlet el ele devam ediyor. Allah hayatını kaybedenlere gani gani rahmet eylesin. Enkaz altından yaralı çıkanlara Allah’tan acil şifa diliyorum. Bir an önce hayatın normale dönmesi için Allah hepimize güç ve kuvvet versin” ifadesini kullandı.

 

“Acıları dindirmek hepimizin ortak görevi”

1- 7 Mart Deprem Haftası’na da dikkat çeken Başkan Akgün, 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremlerin ardından Büyükçekmece Belediyesi’nin Hatay’da sürdürdüğü çalışmalar hakkında meclisi bilgilendirdi. Deprem vuku bulur bulmaz Büyükçekmece Belediyesi Arama Kurtarma Timi (BAKUT) ekibinin bölgeye hareket ettiğini ve 10 gün boyunca arama kurtarma çalışmasına katkı verdiklerini söyledi. Büyükçekmece Belediyesi’nin yüzden fazla personelinin Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Rıza Evren Kılcı koordinatörlüğünde çalışma yürüttüklerini kaydeden Başkan Akgün şunları söyledi; “2 büyük mutfak ve dağıtım araçlarıyla yoğun çalışmalar yaptılar. 20’inci günde Evren Bey geldi yerine başka başkan yardımcısı arkadaşımız gitti. Buradaki deprem acil koordinasyon merkezi ilk andan beri vatandaşın 6,7 toplama merkezine getirdiği malzemeyi paketleyerek 34 tır ile bölgeye gönderdi. Gönderdiğimiz kapalı kamyonetler vasıtasıyla yardımlar bizzat vatandaşın kendisine teslim edildi ve devam ediyor. Sanayicimize, iş insanımıza, gencimize, çocuğumuza, kadınımıza teşekkür ediyoruz. Kadın, çocuk herkes için iç giyim malzemesi lazım. Yazlık giyecek, penye türü giyecek istiyoruz. Her türlü gıda malzemesi istiyoruz. Ramazanda yardım yapmak isteyen vatandaşımız gıda yardımı yapabilirler. Bu alanda yardım bekliyoruz vatandaşlarımızdan. 85 milyondan 13 buçuk milyon zarar gören, kayıp yaşayan vatandaşlarımızın hayatlarına kolaylık sağlamak, acılarını dindirmek hepimizin görevi.”

“Depremde yıkılacak olan binalar için kimseyi beklemeyeceğiz”

Büyükçekmece’de kentsel dönüşümün hız kesmeden sürdürüldüğünü belirten Başkan Akgün, “10 teknik mühendis işe aldık. Her yeri kontrol edeceğiz. Diğer teknik heyetle birlikte gücümüzü arttırarak çalışmaya devam ediyoruz. Yapı denetim elemanlarımız 1970’e kadar olanlara bir grup gidiyor. 1970’e kadar yapılan binalar en acil binalar. 70-80 arası acil. 80-90 yine acil. Hala deniz kumu kullanılıyor. 95’den itibaren incelediğimiz vatandaş yüzde 95’i kaçak yapılan hariç artık bölgemizde çok sayıda beton santraller kuruluyor binaları kumla yapılan harçtan değil normal teknik plana uygun yaptığı için 2004’e kadar hepsini tarayacağız. Bizim esas hedefimiz 1990’ a kadar olanı taramak. 2673 bina bizi çok yakından ilgilendiriyor. 425 binayı bu sene yıkacağız. Depremde yıkılacak olan binalar için kimseyi beklemeyeceğiz” diye konuştu.

“Çıkartın da nasıl çıkartırsanız çıkarın”

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bir türlü gündeme getirilmeyen imar planları için Büyükşehir Meclisi’ni bir kez daha uyaran Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün şöyle konuştu: “Meclis öncesinde bir sitenin sakinleri bana geldi. Pınartepe Mahallesi’nin planları çıkmadığı için. Televizyonlarda da gördünüz site, çöktü çökecek. Pınartepe’nin planları 2011’den beri bekliyor. Vatandaşın kentsel dönüşüme girmesi için karotunu alacak, çürük raporunu alacak. Yıkacağız ama ruhsat alamıyor. Saydığımız yerlerden biri o. Yine deprem haftası nedeniyle gelelim Tepecik’e. Hiçbir parti depremde kimseyi kurtaramıyor. Haftaya Büyükşehir Meclisi var. Allah rızası için Tepecik merkezde büyük sıkıntı var. Sizler anlatın. Bizim anlatmamaktan dilimizde tüy bitti. Tepecik ve Türkoba’nın planları bekliyor. İmar komisyonu grup başkanlara, AK Parti grup başkanının talimat vermesi yeterli. Mecliste sayıları fazla olduğu için yeterli. Bizim özel bir talebimiz yok. Çıkartın da nasıl çıkartırsanız çıkarın. Tepecik merkezin binaları bildiğim için depremde tamamına yakını yıkılır. Neyi bekliyorsunuz? Büyükşehir Belediye Meclisi olarak ivedilikle “Türkoba ve Tepecik planlarını çıkartıyoruz’’ demelisiniz. Marmara depremi kapımızda. Bütün hocalarının, bilim insanlarının dediği aynı şey. 150 yıla yakın gaz birikmiş. Artık hiçbir deprem konusunda hiçbir şeyi görmemezlikten gelemeyiz. Pazartesi gününden itibaren Büyükçekmece Tepecik, Türkoba ve Pınartepe’nin imar planlarını istiyoruz. Vatandaşımızın depremde ölmesini istemiyoruz. Biliyorum Büyükşehir Meclisi siz de istemiyorsunuz.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER