Büyükçekmece Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’nin kapanışının yapıldığı Cumartesi gecesi 00.00’dan sonra tarihi Mimar Sinan Köprüsü yanına kurulan platformdan peş peşe havai fişekler ateşlenmeye başlandı. Ancak sıra son 3 fişeğe geldiğinde büyük bir patlama oldu. Havai fişekler fırlatma rampasında bomba etkisiyle patlamış ve rampanın bulunduğu yerdeki betonu paramparça etmişti. Havai fişekleri ateşleyen bir kişi yanıklarla, etraftaki 12 kişi ise havai fişek parçaları ve taşlarla yaralandı.

Büyükçekmece Belediyesinin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, 20. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivalinin final gecesinde herkesi üzen bir havai fişek kazası meydana geldiği belirtilerek, şu değerlendirmede bulunuldu:

“Havai fişek firmasının atımı sırasında bir fişek yerde patlamış ve 13 vatandaşımız hafif şekilde yaralanmıştır. Yaralı vatandaşlarımıza hastanelerde ayakta tedavi yapılmış ve taburcu edilmişlerdir. Sosyal medya üzerinden paylaşılan asılsız haberlere lütfen inanmayınız. Yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.”

20’inci Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin kapanış törenindeki havai fişek gösterisi sırasında havai fişekler fırlatma rampasında patlamış, durumun bildirilmesi üzerine olay yerine gelen sağlık ekiplerinin ilk müdahaleyi yaptığı yaralılar, çevredeki hastanelere kaldırılmıştı.

Bölgede güvenlik önlemi alan polis ekipleri, olay yerinde incelemede bulundu. Olayla ilgili soruşturma açılıp açılmadığı ise henüz netlik kazanmadı.