SON DAKİKA

İstanbul Haberci Gazetesi

ELEKTRİĞE YÜZDE 15, DOĞALGAZA YÜZDE 12 ZAM….

ELEKTRİĞE YÜZDE 15, DOĞALGAZA YÜZDE 12  ZAM….
Bu haber 06 Temmuz 2021 - 13:22 'de eklendi ve 358 kez görüntülendi.

Büyükçekmece Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Başkanı Sevgi Emanet  1 Temmuz itibarıyla yapılan elektrik ve doğalgaz zamlarına karşı bir basın açıklaması yaptı.

Emanet ;

“Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu zamma gerekçe olarak  Elektrik üretiminde oluşan maliyet artışlarını gösterdi  ancak kimse aynı zamanda kayıp kaçak bedelinin de içinde olduğu dağıtım bedellerine ve vergilere de zam geldiğinden bahsetmiyor .Kayıp ve kaçak, iletim hizmeti ve dağıtım hizmeti bedellerini içeren dağıtım kaleminde ise tüm abone gruplarında yüzde 7.6 oranında artış yapılmıştır.”

İlk çeyrekte %6’lık zamla 2021 yılı toplamında elektriğe % 21,20 zam yapılmış oldu.Elektriğe gelen zam birçok temel tüketim kaleminde de fiyat artışlarını tetikleyeceği herkes tarafından malumdur .

EMEKLİYİ MEMURU ELEKTRİK ÇARPTI.

Gelen zamlar tek geliri emekli maaşı olan Emeklilerin alacağı zammı şimdiden eritti bile..Tarafımıza dert yanan memur ve emekliler ” Bu zamlarla bizi elektrik çarptı esprisini yaparak eleştiride bulunuyorlar. “

DOĞALGAZ YAZIN BÖYLE İSE…..

BOTAŞ’ın yayımladığı tarifeye göre, doğalgaz fiyatı Ocak ayından bu yana yedinci defa artmış oldu.1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere de  tüm abone grupları için yüzde 15 lik zam da elektrik zammında olduğu gibi salgın sürecinde ekonomik zorluk yaşayan hanelere ve sanayi sektörüne yeni sıkıntıları da beraberinde getirecek…Vatandaş Yaz ayında doğalgaza fahiş oranda zam yapılıyorsa  kışı şimdiden nasıl geçireceğim derdine düştü.

ABONE OLMAZSA ÜRETİCİDE, SAĞLAYICI DA OLMAZ…

VATANDAŞ MALUM ŞİRKETLERE PARA KAZANDIRMAKTAN YORULDU….

Temel ihtiyaç olan elektrik, su, doğalgazda KDV oranı yüksekken , temel ihtiyaç statüsünde olmayan ürünlerde KDV deki düşüklük dengesizliğe ve haksızlığa sebebiyet veriyor .

Çok tüketilen ürünlerde vergilerin  yüksek olduğunu belirten vatandaşlar pırlanta gibi lüks  ürünlerde alınan verginin daha düşük olmasını da manidar buluyorlar .”Abone olmazsa üreticide sağlayıcı da olmaz diyen vatandaş  ; “Ödedikleri  vergilerin nereye harcandığını, kayıp kaçak vs. kalemlerin yükünün halen neden üzerlerinden alınmadığın dan muzdarip .Ayrıca malum şirketlere bunca yıl para kazandırdık .Ülke ve millet olarak zor günlerden geçiyoruz . Ekonomik bakımdan iki yıldır ciddi kayıplar yaşadık, çalışamadık , kazanamadık.  Neden hala bu şirketlerin zulmüne maruz kalıyoruz ” diyerek yapılan zamların geri çekilmesini talep ediyorlar.

YILLARDIR SÖYLÜYORUZ “KDV DÜŞÜRULSÜN.”

Temel gıdada KDV yüzde 1’e düşürülsün diyen Emanet ” şayet temel gıda ürünlerindeki KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülürse , üreticiden tüketiciye, sanayiciden esnafımıza kadar tüm kesimler büyük oranda rahatlar. Başta dar gelirli vatandaşlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın alım gücü yükselirken,   enflasyon da düşüşe geçer. ” dedi.

“Halkın Alım gücünün düştüğü bu dönemde akaryakıt ,doğalgaz ve  elektriğe okkalı yapılan zamlar halkın belini daha da bükmektedir. Derneğimiz olarak görevimiz tüketicilerimizin sesi olmak ve onların sesini duyurmaktır. Bu yüzden yapılan zamların akabinde  bir çok sektörü etkileyip zam furyasını tetikleyeceği endişesi ile bizlerde zamların geri çekilmesini ve KDV  oranlarının yeniden değerlendirmeye tabi tutulmasını talep ediyoruz .”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER