SON DAKİKA

İstanbul Haberci Gazetesi

CHP Esenyurt Kadın Kolları’ndan İsmail Kahraman’a tepki

CHP Esenyurt Kadın Kolları’ndan İsmail Kahraman’a tepki
Bu haber 03 Nisan 2018 - 22:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Esenyurt Kadın Kolları üyeleri, TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması’nda kadın tiyatro sanatçılarının TBMM Başkanlığı’nın talimatıyla sahneye çıkartılmadığı iddiasına ilişkin basın açıklaması yaptı.

Partini Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’ndandaki ilçe binsaında gerçekleştirilen açıklamayı Kadın Kolları Başkanı Emine Polat okudu. İstanbul genelinde eş zamanlı olarak tüm ilçelerde de gerçekleştirilen ortak basın açıklamasında, “Kadına, Laikliğe, Özgürlüğe düşman bu zihniyeti kabul etmiyoruz,  sorumlular derhal istifa etsin” denildi.

Çok sayıda parti üyesi kadının da katıldığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi: “TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması için hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan kadın oyuncuların sahneye çıkması Meclis Başkanlığı tarafından engellendi. Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadınlar, gösteriye bir saat kala sahneye alınmadı. Atatürk’ün resimlerinin bile istenmediği oyunun süresi 12 dakikadan 4 dakikaya düştü, erkek oyuncular sahnede oyunu sergilerken, kadın oyuncular konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildi.

“SAHNEYE BİR KERE ÇIKTIK BİR DAHA İNMEYİZ”

29 Mart günü gerçekleşen bu olay;  kadın erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez. Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır.

Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki; biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz.

“BU KARAR ÇAĞDIŞI”

Biz Kadınlar Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ediyoruz, sorumlular derhal hesap versin.

Kadınlar özgürdür, eşittir ve ne zaman ne isterlerse onu yaparlar, kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında; sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz. Biz kadınlar inmeyeceğimiz sahneden laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz. Yasaklar Mücadelemizi Durduramaz, Yaşasın Kadınlar

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER