SON DAKİKA

İstanbul Haberci Gazetesi

Can ve mal güvenliği riski taşıyan minare kaldırıldı!

Can ve mal güvenliği riski taşıyan minare kaldırıldı!
Bu haber 19 Eylül 2019 - 10:40 'de eklendi ve 95 kez görüntülendi.

Büyükçekmece ilçesi, Mimarsinan Mahallesi E 5 Karayolu üzerinde yapılan imam hatip lisesi çatısına proje harici yapılan minare, deprem ve fırtına gibi afetlerde can ve mal güvenliği açısından tehlike arz edeceği için kaldırıldı.

Büyükçekmece Belediyesi ekiplerince okulun çatısından sökülen minare Beykent Sanayi Sitesi içinde yaptırılan mescide monte edilecek.

Okulun projesinde minare bulunmuyor

Büyükçekmece’de 36 derslikli olarak inşa edilen Nedim Erkan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin çatısına yapılan 9 metrelik minare statik açıdan uygun olmadığı ve risk oluşturduğu için 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 39’uncu maddesine istinaden kaldırıldı.

Deprem ve fırtına gibi afetlerin vuku bulması durumunda minarenin çevresel hasar meydana getirebileceği, okulda eğitimlerini sürdüren öğrenciler için risk taşıdığı tespit edilen minare Büyükçekmece Belediyesi ekiplerince çatıdan sökülerek kaldırıldı.

“Minarenin çatıya konulması akıl tutulmasıdır”

İmam hatip lisesinin çatısına yerleştirilen minarenin can ve mal güvenliği açısından risk oluşturduğunu ve görüntü itibariyle de uygun olmadığını belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Halkımızın da tepkisini çeken minarenin kaldırılmasını değişik yorumlayanlar olacaktır. Büyükçekmece Belediyesi ve Büyükçekmece Belediye Başkanı olarak caminin, minarenin ve okulun ne anlama geldiğini çok iyi bilirim. Bugüne kadar 34 okul ve 26 adet cami yaptık. Camii yapılacaksa tabii ki onun minaresi olur. Ama okul yapılacaksa, Türk milli eğitim projelerinin içerisinde minareli okul yoktur. Fırtınada, depremde çocukların hayatına mal olacak, can ve mal kaybına neden olacak bu minarenin çatıya konulması akıl tutulmasıdır, onun oradan kaldırılması da akıllıca bir iştir. Minare Beykent Sanayi Sitesi mescidine monte edilecek. Okulun içindeki mescit için milli eğitimden tarafımıza bir minare projesi gelirse İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüz de gereğini yapacaktır.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER