SON DAKİKA

İstanbul Haberci Gazetesi

Çalık; Türkiye için örnek bir şehir oluşturacağız

Çalık; Türkiye için örnek bir şehir oluşturacağız
Bu haber 15 Mart 2024 - 16:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yeniden CHP adayı olan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, gerçekleştirdiği proje lansmanının da beş yıllık yol haritasını açıkladı. Teknolojiden, tarıma, bilimden, depreme kadar pek çok projesini anlatan Çalık, “Yapacağımız yatırımlar ve atacağımız adımlarla Türkiye için örnek bir şehir oluşturmaya kararlıyız. Yeni Beylikdüzü’nde 3 değişime hazırlıklı olun” dedi.
Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen proje lansmanı ve belediye meclis üyesi adayları tanıtım programına CHP İstanbul Milletvekilleri Engin Altay ve Turan Taşkın Özer, CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı Mülayim Demirtaş ve çok sayıda partili katıldı. Yeni dönemde Beylikdüzü için önemli adımlar atacaklarını vurgulayan Başkan Çalık, uluslararası ilişkileri de geliştirecekleri ve yeni bir belediyecilik modeli ortaya koyacaklarını vurguladı.
“Bugüne nefes yarına umut olduk”
Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, ekonomik sıkıntılara rağmen belediye kaynaklarını doğru kullanarak bir çok hizmeti gerçekleştirdiklerini vurguladı. Yeşil alanlar konusunda hassasiyetlerinin de altını çizen Başkan Çalık, “Geçtiğimiz 5 yılda, altyapıdan, üstyapıya, sosyal, kültürel yaşantıdan, toplumsal yaşama kadar her alanda hem ihtiyaçları gidermek hem de Beylikdüzü’nü yeni bir geleceğe hazırlamak için azimle çalıştık. Yaptıklarımız, hayata geçirdiğimiz projelerle Beylikdüzü bugüne nefes, yarına umut oldu. Beylikdüzü’nde çok ama çok güçlü şeyler başardık. Dayanışma ağını büyüttük ve kentimiz için iş birlikleri kurduk. Kısıtlı kaynakların ve ekonomik dar boğazın farkında olarak projelerimiz ve hizmetlerimiz için kamunun tek bir kuruşunu kullanmadan çapraz finansman yöntemiyle kentimize birçok eser kazandırdık. Bu bakış açısıyla bu kentin kaynaklarını tekrar bu kentin kullanımına kazandırdık. Yeşil alanlarımızı arttırdık, yaşam vadisini tamamladık. Tam 1 milyon metrekare yeşil alan ilavesi yaptık. Tam 1 milyon metrekare yeşil alanı bu kente kazandırdık. Yepyeni kent ormanlarımız, rekora giden parklarımız ve rahatça nefes alınabilen keyifle yaşanabilen bir kent oluştu” ifadelerini kullandı.
Yeni Beylikdüzü vurgusu
Yeni dönem projelerini aşama aşama planladıklarına değinen Başkan Çalık, kentsel dönüşüm hedeflerinden de bahsederek, “Hedefimiz yeni nesil belediyecilik vizyonuna küresel bir katkı vermek. Yerel sorunlara global partnerlerle evrensel sürdürülebilir çözümler üretmektir. Yapacağımız yatırımlar ve atacağımız adımlarla Türkiye için örnek bir şehir oluşturmaya kararlıyız. Yeni Beylikdüzü’nde 3 değişime hazırlıklı olun. Birinci değişimimiz kaynaklarımızı etkili ve güçlü kullanacağız. İkinci değişimimiz ürettiğimizi tüketeceğiz. Tarımsal üretim modelimizi büyüteceğiz. Üçüncü olarak kazanacağız ve kazandıracağız. Tüketim ortaklığıyla ailelerimizin bütçelerine katmadeğer ulaştıracağız. Bu yeni model Türkiye’ye ve dünyaya ilham olacak. Daha dirençli ve daha dayanıklı bir Beylikdüzü için dayanıklı, yaşanabilir, çevreci ve kimlikli yaşam alanları oluşturmak, bütüncül bir kentsel dönüşüm vizyonuyla kentimizi güvenli yarınlara taşıyacağız. Kentsel dönüşüm kapsamında yeni, hızlı ve akıllı konut projeleri oluşturacağız. Risk taşıyan büyük bir kentsel dokuyu dönüştüreceğiz. Büyük ölçekli kentsel dönüşüm hareketini başlatıyoruz” sözlerini sarf etti.

“Yeşil alanları yüzde 35 arttırıyoruz”
“Gerçek kentsel dönüşüm nasıl yapılır ondan bahsedeyim. Kentsel dönüşüm parsel, ada bazında değil bölgesel büyük bir ölçekte yapılır. Çünkü kentsel alanlarda yeşil alan, otopark, kamusal alan ve donatı alanlara olan ihtiyacı ancak büyük çaplı yapacağımız kentsel dönüşümlerle sağlarsınız yaklaşık 400 hektarlık bir alanda yani 4 milyon metrekarelik bir alanda kentsel dönüşüm yaklaşımımızı ortaya koyuyoruz” ifadeleri ile sözlerine devam eden Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, konuşmasının devamında ulaşım alanındaki planlarından söz ederek, “Bahsedeceğim bu alanda yapı stokunun yüzde 82’si 2007 öncesinde yapılmış yapılar. Bu alanlardaki yeşil alan miktarını yüzde 35 artırıyoruz. Bugün yaşadığımız mekanların ve kentlerimizin en büyük problemi trafik çilesi, ulaşım ve erişim. İnsanlar bir yerden bir yere ulaşamıyorlar. Bu projeyle ulaşım ve erişim sorunlarını da ortadan kaldıracağız. Tüm bunların yanı sıra modüler yaşam kapsülleriyle 365 gün depreme hazır bir kent modeli inşa edeceğiz. Her fırsatta söyledim komşularımı göçük altında aramak isteyen bir belediye başkanı olmak istemiyorum. Pratik, taşınabilir ve modeüler kendi enerjisini üretebilen tüm iç donanımına sahip yeni bir yaklaşım gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.
Çin ile dijital işbirliği
İlçede hem istihdamı arttıracak hem de Beylikdüzü’nü bir ‘teknoloji başkentine’ dönüştürecek uluslararası işbirliği ve “Çin-Türkiye İnovasyon Merkezi” projesinin detaylarını aktaran Başkan Çalık, “Yaşam ve kontrol bileklikleri ile olası afet anında arama kurtarma ekiplerine sinyal ulaşması sağlanacak. İnternet alt yapısı çökse bile uydu bağlantısı ile o sinyali alabileceğiz. Doğaya daha saygılı bir Beylikdüzü olacak. Belediye hizmet araçlarımız tamamen elektrikli ve çevreci araçlardan oluşacak. Çevreci hizmet araçlar kendi filomuz olacak. Yeni dünya dijital yaşam platformu her eve uydu ile bağlantılı ücretsiz TV imkanı ve internet imkanı sağlayacağız. Her evi dijital bir okula dönüştüreceğiz. Belediye çalışmalarına ve faaliyetlerine talep ve şikayetlere online hızlı çözümler geliştireceğiz. Belediye çalışmalarımızı ve yaptığımız faaliyetleri 24 saat esasına çıkarıyoruz. Dünya e-ticaret cazibe merkezi ve silikon vadisi modelini geliştiriyoruz. Tematik teknokentler kurarak yaklaşık 30 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz. Gençlerimize teknolojik yenilikleri yerinde deneyimleme ve geliştirme fırsatı sağlıyoruz. Çin-Türkiye İnovasyon Merkezi’ni kuruyoruz” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER