SON DAKİKA

İstanbul Haberci Gazetesi

Başkan Kemal Deniz Bozkurt İsyan etti:  Düşün milletin yakasından

Başkan Kemal Deniz Bozkurt İsyan etti:   Düşün milletin yakasından
Bu haber 09 Temmuz 2022 - 9:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Esenyurt Belediyesi temmuz ayı oturumu yine hararetli tartışmalara sahne oldu. AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin ilçede deprem riski taşıyan binaların yıkılıp yeniden yapılabilmesinin önünü açan imar planı tadilat notu ve ek bütçe talebini reddetmesi Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’u isyan ettirdi. Red oylarında kasıt aradıklarını ifade eden Başkan Bozkurt, ” Ben de belediye başkanı olarak burada olduğum sürece yoğunlaşmanın her zaman önüne geçeceğim. Bunun önünde kim olursa olsun, asla ve asla bir adım geri gitmeyeceğim. Burayı tahrip etmeyin artık, yeter! Yeter! Düşün milletin yakasından. ” ifadelerini kullandı.

Başkanlık Teklifi olarak meclis gündemine gelen teklif, ilçedeki deprem riski taşıyan binaların kentsel dönüşüme girmelerinin önünü açmayı hedefliyordu. AK Parti ve MHP gruplarının teklife ‘Hayır’ oyu vereceklerini açıklamaları üzerine söz alan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, imar planlarının önceki dönemde yapılan yanlışlıklardan dolayı iptal edildiğini hatırlattı.

”Ranta mahkum ettiniz”

Başkan Bozkurt, geçmiş dönemde yapılan imar planlarını eleştirerek “Esenyurt geçmiş yıllarda imar rantına mahkum edilmiş bir kent. İmar planları delik deşik edildi. Esenyurt Belediyesi adına açılmış 14 bin dava var. Bunların önemli bir bölümü kamulaştırılmamış el atmalarla ilgili.Başkalarının arazilerine hiçbir gerekçe göstermeden el atılmış, imar planı değiştirilmiş, mülkiyet haklarına tecavüz edilmiştir. İmarla ilgili birçok yanlışlıktan dolayı Esenyurt’un adı maalesef imar rantına boğulmuş bir kent olarak tescil edilmiştir. Geldiğimiz günden beri iş yapmayalım diye elinizden geleni yapıyorsunuz” şeklinde konuştu.

”Yoğunlaşmayı arttırmaya çalışıyorsunuz”

Başkan Bozkurt, AK Parti ve MHP meclis üyelerine yönelik sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu belediyeyi kurumsal olarak batırdınız. Bizim yaptığımız tek iş, şu an bu kenti toparlamaya çalışmak. Hala bu kentte yoğunlaşmayı artırmaya çalışıyorsunuz. Ben de belediye başkanı olarak burada olduğum sürece yoğunlaşmanın her zaman önüne geçeceğim. Bunun önünde kim olursa olsun, asla ve asla bir adım geri gitmeyeceğim. Burayı tahrip etmeyin artık, yeter! Yeter! Düşün milletin yakasından. Esenyurt’un birilerine peşkeş çekilmemesi için birilerinin imar rantına mahkum edilmemesi için ben Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt olarak görev süremin sonuna kadar karşı duracağım, bütün engellemelere karşı duracağım. İster bağırın, ister çağırın, ister hukuk soruşturması açın. Buranın imar rantına dönüştürülmemesi için yapmam gerekenlerin tamamını yapacağım. Ne yaparsanız yapın benim bu tavrım değişmeyecek.”

Ek bütçeye AK Parti ve MHP engeli

İlçe meclisinde AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin ‘Hayır’ dediği bir diğer madde ise 2022 mali yılı bütçesine ek ödenek talebi oldu. TÜİK’in açıkladığı yüzde 78,62 enflasyon oranları ve artan giderler gerekçe gösterilerek istenen ek bütçe de AK Parti ve MHP grubu tarafından reddedildi.

İnşaat ve hizmet giderlerinin yüzde yüzün üzerinde arttığını, ek bütçe talebinin onaylanmaması durumunda ihalalerin dahi yapılamaycağını hatırlatan Başkan Bozkurt, maliyet artışlarından örnek göstererek, “Biz ihaleye neye göre çıkacağız. Mesela kampüs liseyi neye göre yapacağım? Bunun bütçesi olmazsa ben ihaleye çıkamam. 150 milyon lira olan projenin maliyeti şu an 600 milyon lira. Para olmadan hizmet olur mu? En büyük zarar kamu zararıdır, hizmetlerin aksamasıdır. Dolayısıyla eğer bu bütçe onaylanmazsa biz kamu hizmetini yeterince yerine getiremeyeceğimiz için bir kamu zararının oluşmasına tam da siz sebep olacaksınız ” ifadelerini kullandı

Ek bütçenin onaylanmadığı durumda kamu zararının oluşacağının ve hizmetlerin aksayacağının altını çizerek bir sunum yapan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, ek bütçeye onay verilmezse konunun mahkemeye taşınacağını söyledi.

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER