SON DAKİKA

İstanbul Haberci Gazetesi

Başkan Akgün: Anlamak ve düşünmek için okurum

Başkan Akgün: Anlamak ve düşünmek için okurum
Bu haber 18 Eylül 2019 - 10:24 'de eklendi ve 172 kez görüntülendi.

Büyükçekmece Belediyesi, Okuma Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Köprü Başı Sohbetleri” vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ve Belediye Başkan Danışmanı Tarihçi ve Yazar Sacide Bolcan’ın gerçekleştirdiği söyleşide “Okuma Yılı ve Kitap Günleri” konuşuldu.

“Bu ülkenin geleceği eğitimdir”

Tarihi Mimarsinan Köprüsü’nün önünde gerçekleştirilen söyleşide konuşan Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Okumayı bana sevdiren ilkokul üçüncü sınıftaki Ali Osman Özkurt ismindeki sınıf öğretmenimdi. Gece evlerimize gelir bizi ders çalışırken denetlerdi. Müthiş bir hocaydı. Vadideki Zambak’ı ben ortaokulda okudum. Ortaokulda okuduğum kitapları lisede tekrar okudum. Yavaş okuyan biriyim. Okuduğum şeyi anlamak ve düşünmek için okurum. Altını çizerek ve notlar alarak kitap okurum. Bu şekilde okuduğunuzu daha iyi anlıyor ve kolay kolay unutmuyorsunuz. Kitaplardan elde edeceğiniz bilgiyi kendi hayatınıza aktarmak istiyorsanız okuduğunuzu özümsemeniz gerekir. Bu ülkenin geleceği eğitimdir. Çok kitap okuyan toplumların eğitim düzeyi yüksekti. Ama maalesef bizim ülkemizdeki okuma oranı oldukça düşük” dedi.

“Kitap okumanın azalmasında dijital dünyanın çok rolü var”

Tüm vatandaşları 21 – 29 Eylül tarihlerinde düzenlenecek kitap okuma günlerine davet eden Belediye Başkan Danışmanı Tarihçi ve Yazar Sacide Bolcan, “Biz okuma anlamında gençlere ve çocuklara örnek olamazsak okuma alışkanlığının artmasının beklentisi de biraz zorluğa giriyor. Maalesef kitap okumanın azalmasında dijital dünyanın çok rolü var. Aileler başka türlü yaşam biçimi seçtikleri için öğrenciler de onlardan gördüklerini yapıyor. Türkiye’de haddinden fazla kitap basılıyor. Kitapların en büyük rolü okuduğumuz konuda düşündürmesi” diyerek yazar Lord Kinross’un “Bir Milletin Yeniden Doğuşu” adlı kitabını Başkan Akgün’e hediye etti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER