SON DAKİKA

İstanbul Haberci Gazetesi

BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI
Bu haber 29 Aralık 2022 - 14:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

2022 YILI MİLLET OLARAK FAKİRLEŞTİĞİMİZ BİR YIL OLDU

 

2022 yılını da geride bırakıyoruz. Toplum olarak, 2022 yılını güzel hatıralar, sevinç ve başarılı geçirmediğimiz kesin. AKP hükümetinin uyguladığı enflasyonist politikalar nedeniyle, yoksulun daha da yoksullaştığı, zenginin daha da zenginleştiği bir düzene geçtik.

İşsizlik, yolsuzluğun, adaletsizliğin her geçen gün daha belirgin şekilde toplumun bütün katmanlarını olumsuz etkilemeye devam ettiği bir yıl oldu. 2022 yılı aynı zamanda, toplumsal yozlaşmanın, kadın cinayetlerinin, kadın ve çocuklara cinsel istismarlar dahil her türlü ahlaksızlığın da zirve yaptığı bir yıl oldu. 2023 yılının, bu kabusların son bulduğu bir yıl olmasını temenni ediyorum.

 

ESENYURT BELEDİYE ÇALIŞMALARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

 

Esenyurt ta, Mart 2019 yerel seçimlerine CHPİYİ Parti ittifakı olarak girdik. Bazıları kabul etmese de, seçim sonuçlarına bakıldığında net olarak ortaya çıkıyor ki; Esenyurt dahil birçok belediye başkanlığının el değiştirmesinde ana faktör İYİ Parti seçmeni olmuştur. Seçimlerden sonra, Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt belediyeyi yöneteceği ekibi oluşturarak çalışmalara başladı. Bizim, İYİ Parti olarak belediye yönetiminde herhangi bir görevimiz yoktur. Biz, belediye meclisi ve komisyonlardaki görevimizi yürütüyoruz. Daha önce de, kamuoyu ile paylaştığım gibi belediye yönetiminin meclis çalışmaları haricinde yaptıkları faaliyetlerden, kamuoyuna duyurulduğu kadar bilgimiz olduğu için,Belediye Yönetiminin günahına ve sevabına ortak olmayacağımızı açıklamıştık. Geçen zaman içinde, bu görüş ve düşüncemiz daha da pekişmiştir. İYİ Parti önümüzdeki dönem, Esenyurt Belediyesi’ni kendi ekibiyle yönetmeye taliptir.

 

BELEDİYE MECLİSİ TOPLANTILARINDAGERGİNLİKLER

 

Esenyurt Belediye Meclisi’nde özellikle son 7-8 aydır yapılan toplantıların neredeyse tamamına yakını bir gürültü, patırtı ve kargaşayla gerçekleşmiştir. Esenyurt Belediye Meclisi çalışmalarının bu minvalde sürdürülmesinin,halk nezdinde de ‘’kayıkçı kavgası’’ olarak nitelendirilen bu tavır ve davranışların, gerekçe üretenler açısındanmutlaka bir açıklaması ve hesabı vardır. Ancak meclis çalışmalarındaki üslup, tavırlar ve görüntü ne demokrasiyle ne de etik değerlerle uyuşmamakta, Esenyurt halkına da bir faydası olmamaktadır.Ayrıca; Meclis çatısı altında görev yapan bizlere de yakışmamaktadır.

 

  AKP ve CHP Meclis Grubunun, 2022 Mayıs ayındaki meclis toplantısında Meclis Başkan Vekilliği konusunda görüş ayrılığına düşmesi ve grupların ayrı ayrı toplanarak kararlar almasıyla başlayan gerilim, Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’un meclis başkanı sıfatıyla,Siyasi Partilerin Grup Başkan Vekillerine ‘’Gündem Dışı Söz’’ vermeme kararıyla tırmanmış Belediye Başkanlığının ‘’ek bütçe’’ talebinin AKP grubu tarafından reddedilmesiyle zirve yapmıştır.

  İYİ Parti olarak, makulde ve asgari müştereklerde buluşulması mecliste gerilimin düşürebilmesi için, mecliste sözlü tekliflerde bulunduk.Grup Başkan Vekilleri ve Meclis Başkanıyla da görüşmeler yapmamıza rağmen başarılı olamadık. Hatta, Ekim ayı meclis toplantısında, Meclis Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’un siyasi partiler adına gündem dışı söz almak isteyen grup başkan vekillerine söz vermemesi dolayısıyla bu tavrını kınamış ve ‘’bu tutumunuz, bir nevi siyasi partilerin meclisteki varlığını tanımamaktır’’ diyerek,IYI Parti Grup Başkan Vekili olarak, protesto amacıyla meclisi terk etmiştim.

 

   Taraflar aynı hataları tekrarlamaz, mutlaka demokratik teamüller uygulanır, düşüncesiyle Kasım ayı meclis toplantısına katıldım ama ne yazık ki, hayal kırıklığı yaşadım. Meclis, eski taseski hamam. Kayıkçı kavgasının dozajı biraz daha yükselmiş. Bu tavır ve davranışların meclisimize yakışmadığını defalarca söylememe ve uyarılarıma rağmen aynı olumsuzlukların Aralık ayında da süreceğini düşündüğüm için Aralık ayı meclis toplantısına bilinçli olarak katılmadım. Esenyurt Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısındaki olaylar kamuoyunca malum. AKP grup başkan vekilinin meclis başkanlığı kürsüsüne yürümesi ve akabindeki olaylar sonucunda, Aralık ayımeclis toplantısına 3 kez ara verilerek görüşmeler bitirilebilmiştir.

 

   Gelinen noktada,Esenyurt Belediye Meclisi’nin 2022 yılı çalışmaları birçok olumsuzluk ve Esenyurt lu Hemşerilerimizin tasvip etmediği ve Bel. Meclis Üyeleri olarak bize de yakışmayan görüntülerle bitmiştir.

   Umut ve arzu ediyoruz ki; 2023’te meclis çalışmalarımızın demokratik teamüllerin ruhuna uygun, barış ve kardeşlik hukuku çerçevesinde yürütülmesidir. İyi olan, güzel olan, Esenyurtlu hemşehrilerimizin lehine olan her kararın ve nezaketin yanında, kavganın, gürültünün ve boş lakırdının karşısında duracağız

 

Enver DEMİR

Belediye Meclis Üyesi

IYI Parti Grup.Bşk.V

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER